Jak používat smajlíky a netrhnout si ostudu I.

Smajlíci neboli emoticons = neodmyslitelná součást psané komunikace.

Jak používat smajlíky a netrhnout si ostudu část 1.

Smajlíci neboli emoticons či emoji se staly neodmyslitelnou součástí psané komunikace. Jejich spektrum je široké, od všech možných výrazů obličeje, druhů zeleniny a ovoce či zvířat až po urnu, sochu z Velikonočních ostrovů nebo levitujícího muže v obleku. O jejich popularitě svědčí i animovaný snímek Emoji ve filmu, který sice nebyl úspěšný, ale i tak přilákal v roce 2017 do kin tisíce smajlíky milujících lidí. Dnes už by text bez obrázkových vsuvek na sociálních sítích nevzbudil žádnou pozornost. Víte ale, kdy se hodí, kam patří a co znamenají? Přinášíme Vám dvoudílný článek shrnující ta nejdůležitější pravidla, abyste si netrhli ostudu nebo někoho omylem nepožádali o sex.  

 
Soukromá vs. veřejná komunikace

Základním faktorem, který ovlivňuje způsob užívání smajlíků v komunikaci, je její druh. Na začátku si tedy uvědomte, zda píšete soukromou zprávu nebo vystupujete za společnost. Je velký rozdíl, zda vaše textovka přijde kamarádovi do chatu nebo ji zveřejníte na oficiálním profilu z firemního účtu.
Teoreticky by mělo platit, že v soukromí si můžete psát, co chcete, ale i tady můžete narazit na problém v podobě sexuálních dvojsmyslů. Problematice sexuálně explicitních emoji se budeme věnovat v samostatném článku navazující na tento text.  
Ve veřejné komunikaci byste měli dbát na střídmost a nezapomínat, že všeho moc škodí.  
 

Využití v marketingu

Jak bylo naznačeno v předchozím odstavci, čeho je moc, toho je příliš. Příkladem za všechny je tisková zpráva společnosti Chevrolet, která byla celá sestavená se smajlíků. Jako taková může fungovat pouze na přilákání pozornosti, ale rozhodně ji nikdo nebude brát vážně.
Problematika nastává také v interpretaci jednotlivých obrázků, pod kterými si každý představí něco jiného. Proto je pro oficiální komunikaci tento způsob naprosto nevhodný.
Pro zpestření můžete přidat emoji do statusů, ale nikdy jejich prostřednictvím nenahrazujte slova. Vkládejte je až za ně pro ilustraci.

Je vhodnější, když napíšete:

EMotikony 1

Než když napíšete:

 Emotikony 2

Pokud ten rozdíl necítíte, pak vám to definitivně objasní pokračování tohoto článku věnující se smajlíkům využívaným v sexuálně laděné komunikaci.